
Vallások
Vallások
A vallások stabil interpretációs rendszerek, olyan hiedelmek, amelyek természetfeletti folyamatokkal magyarázzák a világ működését. Ha az egyén hisz ezekben, valóságérzékelése úgy módosul, hogy a vallás fogalmait megerősítő módon tapasztalja meg a világ jelenségeit.
Az interpretációs mechanizmusok meghatározzák az egyén viselkedését. A vallások az interpretációs mechanizmusok kialakításán keresztül úgy formálják a hívek viselkedését, hogy azok egyéni törekvéseik helyett a csoportérdekeket támogassák. Ennek eredményeként erősödik a hívek közötti kohézió, és az egyéni viselkedések összessége a kialakítja a csoport kollektív viselkedését.
Egy vallás híveinek kollektív cselekvése magának a vallás istenének a cselekvése. Ahogyan az azonos génállományú sejtek képesek többsejtű organizmust létrehozni, az azonos hitrendszerű, azaz azonos mémkészletű emberek is létrehozhatnak magukból egy szuperorganizmust; egy istent. Ahogy a többsejtű organizmusok felépítését és viselkedését nagyban meghatározzák génjeik, úgy egy isten viselkedését is meghatározzák a hozzá tartozó vallási fogalmak. Mint ahogy a különböző állat fajok, a különböző vallások sem egyenértékűek; a bennük kódolt emergens viselkedés eredménye lehet egy nagyon kifinomult társadalom, de akár egy egészen barbár is.